Zrubové domy

Technológia zrubových domov

Tento štýl domov má u nás dlhoročnú tradíciu. Zrubový dom je od montovaného domu odlišný nielen spotrebou dreva, ale aj spôsobom prípravy a montáže. Na tieto domy musí byť drevo vopred kvalitne vybrané a približne rovnakej hrúbky. Najčastejšie sa používa guľatina od priemeru 30 cm, ktorá sa ručne olúpe, vyfrézuje a dočistí. Potom sa guľatiny ukladajú podľa postupu práce a plánov domu. Kedže sa konkrétny dom stavia najprv vo firemných priestoroch, musia sa jednotlivé časti očíslovať. Guľatinu kladieme na seba tak, že sa medzi ne vkladá tepelnoizolačný materiál, čím sa odstráni netesnosť škár. Každá dokončená časť sa prebrúsi a impregnuje preventívnym prostriedkom proti škodcom.

 

Zrubové domy

 

Drevo je ekologický, energeticky úsporný, prírodný a nezávadný materiál, ktorý prináša pocit pohody. Dom z dreva vyžaruje teplo a bezpečie, vytvára príjemnú atmosféru miestností a sprostredkováva harmóniu.
Zrubové domy majú u nás dlhoročnú tradíciu. Avšak v posledných rokoch ľudia postupne čoraz viac objavujú ich krásu a neopakovateľnosť.
Smrekové drevo, ktoré používame na výstavbu našich domov, pochádza výlučne zo slovenských hôr a vyhovuje aj tým najprísnejším požiadavkám na kvalitu. Každý kus guľatiny musí mať presne rovnakú šírku. Najčastejšie sa používa guľatina s priemerom 30 cm. Drevo sa ručne olúpe, vyfrézuje a dočistí. Takto pripravené guľatiny sa ukladajú podľa postupu práce a plánov domu, pričom sa číslujú. Medzi jednotlivé kusy sa vkladá tepelnoizolačný materiál, ktorý odstráni netesnosť škár. Každá dokončená časť sa prebrúsi a naimpregnuje preventívnym prostriedkom proti škodcom.
Zrub môžeme dodať vo vyhotovení skelet, hrubá stavba alebo stavba na kľúč.

 

Aké sú výhody zrubových domov?

  • Rýchlosť výstavby – do dvoch mesiacov Vám postavíme z vopred pripravených dielov nový dom.
  • Energetická úspornosť – tieto domy majú výborné tepelno-izolačné vlastnosti, čo sa priaznivo prejavuje najmä na úspore energií. Náklady na vykurovanie sú dokázateľne nižšie.
  • Priaznivá mikroklíma – drevo absorbuje nadbytočnú vlhkosť, čím zabraňuje vzniku plesní a udržuje priaznivú mikroklímu. Preto sú vhodné i pre alergikov.

 

Tepelno-izolačné vlastnosti drevostavieb
Pri dnešnej situácií vo vzťahu k energetickej náročnosti bývania a z dôvodu rastúcich cien energií je zaujímavá otázka tepelnej izolácie.
Drevo je vytvorené z neuveriteľne jemného bunkového systému s tenkými stenami a bunkovými dutinami. To je dôvod, prečo má také skvelé tepelno-izolačné vlastnosti. Drevo má schopnosť akumulovať teplo. Akumulácia prebieha inak ako pri murovanej stene a to vďaka neopakovateľnému bunkovému systému dreva. Drevo teplo ukladá pomaly a tiež ho pomaly uvoľňuje. Dokazujú to experimenty z Nórska, kde vo vzorovom dome nechali nahriať masívnu drevenú stenu slnkom cez presklenú fasádu. Stena potom uvoľňovala teplo postupne celú noc.